טעויות נפוצות בפרוייקט אוטומציה

בשנים האחרונות, מאז שפתחתי את העסק שלי, יצא לי לעבור בין שלל חברות, קטנות וגדולות, לתת ייעוץ, לעזור בהקמת תשתיות ולפיכך יצא לי להיחשף לבעיות רבות וטעויות קריטיות שראיתי לאורך הדרך, רצית לשתף אתכם בפוסט זה על חלק מן הבעיות שמגדירות כישלון של פרוייקט אוטומציה לרוב עוד לפני שנכתבת שורת קוד אחת.

ברוב המקרים ההתחלה תמיד נראית קלה ומבטיחה, במקרים מסויימים הבודק כותב כמה שורות קוד על פריימוורק מסויים ומיד מתחילים לראות תוצאות, המנהלים מפנטזים כבר על עשרות \ מאות בדיקות אוטומטיות והריצה להשיג כמות גדולה ככל האפשר של בדיקות אוטומטיות מתחילה, אין הרבה זמן כי בהרבה מן המקרים האוטומציה מגיעה על הדרך ככה, ללא תכנון מקדים מספיק (אם בכלל) וממתי לצוותי בדיקות יש עודף זמן ?

הבעיה מתחילה כמה חודשים לאחר מכן, כשכמות הבדיקות משמעותית עלתה, התשתית לוקה בחסר אם בכלל קיימת, בעיות שונות צצות, בעיקר שנובעות מניהול לא נכון והופ… כבר מתחילים לאבד אמונה בבאזזוורד שנקרא "אוטומציה" , אולי זה סתם הייפ שאין לו אחיזה במציאות ? ואם יש לו אחיזה, אז אולי אוטומציה בכלל אינה מתאימה לארגון שלנו ?

אלו הן הטעויות הנפוצות שיצא לי לראות לאורך השנים באירגונים שונים (ללא סדר חשיבות):

צפי כיסוי של 100% בדיקות אוטומטיות במוצר

ברוב המקרים, ברוב מוצרי התוכנה, אין דבר כזה. לא כל דבר ניתן לאטמט עם החזר השקעה שיצדיק את האוטומציה, זה נשמע מגניב "ריצה – ללא מגע ידי אדם" ומנסים להכניס את האוטומציה לכיסוי מלא עם פייפליינים מפה ועד הודעה חדשה, שילוב של כמה כלי אוטומציה וכמה טכנולוגיות שונות – דבר הגורם ל-skills מאוד גבוה של מפתחי האוטומציה (שלעיתים אין).

צריך להבין, אוטומציה לא כותבים על מוצרים \ פיצ'רים שה-ROI שלהם אינו גבוה, מה זה אומר גבוה ? או, שאלה יפה, זה מוביל אותנו להגדרות פרוייקט ומדדי הצלחה.

 

אי הגדרת יעדים

פרוייקט אוטומציה שלא נקבעים לו מדדי הצלחה, לא מוגדרות לו מטרות ולא מגודרים לו יעדים – משול לכישלון עוד לפני שהוא החל. למעשה ניתן להגיד זאת על כל פרוייקט שהוא, בטח בתחום התוכנה. אבל משום מה, בתחום הבדיקות, פרוייקט אוטומציה נחשב בעיני מנהלים (לא כולם כמובן) כמשהו שהוא "דרדלה", בקטנה כזה, הרי מה שחשוב זה המוצר שאנו מוכרים ללקוחות, מה שמביא לנו את ההכנסות באופן ישיר… לא ?

 

בחירה לא טובה של מוצרים \ פיצ'רים לאוטומציה

בהמשך לכך שאנו חייבים להבין שלא ניתן לכסות את המוצר ב100% אוטומציה, ה-follow up של זה יהיה: באילו מוצרי תוכנה או פיצ'רים במוצר יהיה שווה להשקיע את הזמן לבדיקות אוטומטיות ובאילו לא, העניין כאן הוא לא רק כתיבת התשתית לפיצ'רים אלו אלא יותר עניין התחזוקה.

פיצ'ר חדש עתיד להשתנות ולהתגלגל פעמים רבות, זה לא השלב להשקיע בו באוטומציה שכן ההתנהגות שלו סביר שתשתנה, כך גם הנראות שלו, ולנו יהיה קשה לתחזק פרוייקט כזה. ישנם בנוסף גם פיצ'רים הכוללים תחומים שמבחינה טכנולוגית עדיין קשה לנו לאטמט, כמו למשל אלמנטים גרפיים, סאונד או פיצ'רים דינאמיים

 

תכנון משאבים עלוב

כשפרוייקט אוטומציה לא מנוהל נכון, בנוסף לאי הגדרת היעדים שציינתי מקודם, גם לרוב לא יהיה תכנון של משאבים נכון. זה אומר שלוחות הזמנים ייקבעו מבלי בכלל להכיר את האתגרים עימם אנו נתקלים בפרוייקט, כמות ה-resources (האנשים המוקצים לטובת האוטומציה) לא תספיק לרוב. בהרבה מן המקרים בהם אני נתקל, מדובר על בודק ידני, בד"כ הוותיק בצוות, שנתנו לו את משימת האוטומציה והקצו לו לשם כך: 50% – 25% מהזמן, זאת אומרת שבמקרה הטוב אותו בן אדם יעבוד ב-50 אחוז מזמן העבודה שלו בבדיקות ידניות עם המטלות "הרגילות" שלו וחצי מהזמן על פרוייקט האוטומציה. במצב כזה, אינני רואה סיכוי (אפילו קלוש) שהפרוייקט יתרומם.

 

הסתמכות מוגזמת על בדיקות UI

משום מה, התקבעה איזושהי הנחה (שגוייה) כי בדיקות אוטומטיות מבוססות UI זה ה-דבר, בטענה כי זה למעשה מה שהלקוח רואה על כן יש לבסס את מירב הכיסוי והמאמצים של הצוות על בדיקות מסוג זה. לא לא לא !

המסה הקריטית של הבדיקות האוטומטיות באירגון יהיו אלו שירוצו מהר ואלו שנתחזק פחות, במילים אחרות – לא בדיקות מבוססות UI, למשל Unit Testing ? מעולה, Integration ? אחלה, אבל UI ? אני לא אומר שלחלוטין צריך להתעלם מבדיקות אלו, אך לגמרי הן לא אמורות לתפוס נפח גדל מכלל הבדיקות (כמובן שישנם יוצאים מן הכלל).

אני חייב לציין כי לשמחתי, בשנים האחרונות אני נתקל בפחות ופחות בגישה הזו אך עדיין יוצא לי לנסות להסביר ולעמוד בחזית מול אלו שטוענים אחרת, את גביע הגלידה אני כבר מדקלם תוך שינה 🙂

 

מהאתר: https://willhamill.com/2013/08/12/automated-testing-and-the-evils-of-ice-cream

 

בחירת כלי בדיקה שאינו מתאים

ישנם המון מאמרים באינטרנט על בחירת כלי האוטומציה "הטוב ביותר", על הכלים הפופולריים ביותר, תוך הצגת אחוזי שימוש והתלהבות יתרה (ולא תמיד נכונה) מ-Google Trends למשל… אבל האמת חייבית להיאמר – אין דבר כזה "כלי האוטומציה הטוב ביותר", יש דבר כזה – "כלי האוטומציה הטוב ביותר לך – לצרכים שלך, למוצר שלך, לצוות שלך".

שלא תבינו אותי לא נכון, אני מאוד בעד חוכמת ההמונים ואם כלי מסויים מאוד פופולרי, סביר להניח שיש סיבה טובה לכך, אם רוב התעשייה משתמשת בו, זה אומר שיש לו קהילה גדולה, מה שיכול להעלות את רמת הביטחון שלנו במוצר (כמות באגים נמוכה, רמת תחזוקה גבוהה, עידכונים תדירים והסרת החשש כי בין לילה הוא ייעלם מהשטח ויוחלף על ידי משהו אחר).

אני לא ארשום פה את הקריטריונים לבחירת כלי אוטומציה

א. כי זה די ארוך ואולי אכתוב על זה מאמר בנפרד

ב. יש כבר המון כאלו ברשת, גם בעברית, מוזמנים לחפש…

אבל כן אגיד, שלמרות המידע הזמין, עדיין ישנם צוותים שבוחרים כלי אוטומציה לא הכי מתאים להם וזה אחד מהקריטריונים לכישלון. כשאני שואל – "למה דווקא בחרתם בכלי הזה ?", התשובה היא בד"כ: "זה מסיבות היסטוריות, עוד לפני שהתחלתי לעבוד כאן בחברה…"

 

זה Open Source ? מעולה, אנחנו אוהבים Open Source

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, אנשים כמעט באופן עיוור יבחרו את האופציה של מוצרי Open Source, למה ? כי זה בחינם.

מבלי להבין את ההשלכות של מוצרי Open Source, יכולים אותם מקבלי ההחלטות למצוא את עצמם הולכים מהר מאוד לאיבוד בפרוייקט גדול, לא מתוחזק כהלכה ועם הרבה מאוד זמן של פיתוח מעל הספריות ה-Open Sourceיות שלו.

כן, גם אני אוהב Open Source ומאוד מאמין בזה, זוהי הסיבה גם שבחרתי להעביר 99% מקורסי האוטומציה שלי על מוצרים אלו. אבל אני טוען שזוהי אינה מילת קסם שתגרום לפרוייקט שלכם להתרומם, לעיתים הייתי מייעץ לחברות להימנע מ-Open Source בגלל המוצר שלהם, בגלל הרקע של הבודקים שלהם, בגלל התחום שהם עובדים בו (למשל תחום עליו יש רגולציה מפה ועד הודעה חדשה…), אני מנסה לגרום להם להבין שזמן פיתוח האוטומציה שלהם אולי לא ישתלם מול האלטרנטיבה של – לקחת מוצר מסחרי ולהשתמש כבר בתשתית המוכנה שלו, תשתית שנכתבה, עודכנה, שונתה ונוסתה מול מאות \ אלפי לקוחות שונים לאורך השנים, רק בשביל שלנו תהיה את חווית השימוש הטובה ביותר, אולי זה שווה את המשאבים מאשר לנסות ולהמציא את הגלגל מחדש ?

 

השקעה מינימלית בדוחות ריצה

רבים נוטים להמעיט בחשיבות דוחות הריצה וזו טעות, לדעתי זהו אחד הפיצ'רים החשובים ביותר בפרויקט אוטומציה, למה ? כי, מה לעשות, יש לנו בפרוייקט לא מעט נפילות ובהרבה פעמים הנפילות הללו מוגדרות כ-false alarms (בדיקה שנפלה לא בגלל באג במוצר, אלא בגלל בעיות סביבתיות, בד"כ הקשורות לתיזמונים והמתנות), נכון שחלק מהמטרה שלנו היא להילחם ב-false alarms (שזה נושא בפני עצמו שלא אכנס אליו בפוסט הזה), אבל הכל מתחיל במערכת דוחות ריצה משופרת, אחת כזו שתאפשר לנו בזמן מינימלי לזהות את הבעיה או הנפילה של מקרה הבדיקה שלנו, מערכת דוחות טובה תחסוך למפתחי האוטומציה זמן יקר, זמן שיוקצה לטובת משימות אחרות במקום לתת להם לרדוף אחרי הזנב של עצמם, ראיתי מקרים בהם 90% מזמן המפתחים היה לנסות ולהבין למה הטסטים נפלו.

כיום ישנם דוחות חכמים, דוחות שיכולים לאגד כמה ריצות מקביליות, עם dashboard אפקטיבי ונעים לעין, כאלו ששומרים את הנתונים באיזשהו repository או data base ויש להם מנוע חכם של פילוח וחילוץ מידע רלוונטי, כאלו עם יכולות AI (עוד בחיתולים אבל עדיין…) שיתנו לנו תחזית של טסטים שהולכים להישבר (עפ"י ניתוח סטטיסטי בהיסטוריית הריצות) וצריך לשים עליהם עין. ישנם דוחות שמצלמים snapshot של ה-DOM (אל תתבלבלו ותחשבו כי מדובר בלקיחת צילום מסך כתמונה…) בכל רגע נתון בשביל זיהוי מהיר של הבעיה.

 

ידע טכני לוקה בחסר של מפתחי האוטומציה

ישנם מקרים בהם המנהלים נותנים את המפתחות לבודק הבכיר של הצוות כדי שיקים את פרוייקט האוטומציה מאפס (כולל תשתית ודיזיין והכל…), במקרה הטוב רוכשים עבורו איזה קורס אוטומציה בסיסי ב-udemy, במקרה הפחות טוב, אומרים לו – לך תחקור ותלמד לבד מהאינטרנט, מפוסטים בלינקדאין או סרטונים ביוטיוב… הייתי רוצה לראות את אותם מנהלים אומרים כך למפתחי המוצר שלהם לכתוב את הפרוייקט…

ברוב המקרים לאותו בודק, עם כל ההערכה כלפיו, אין בכלל רקע תכנותי ויש לו אפס נסיון בהקמת תשתיות אוטומציה, איך מפה ניתן לכתוב פרוייקט אוטומציה שלא יזרקו אח"כ לפח ? לא ניתן. בסופו של דבר, איש הבדיקות יוצא מתוסכל כשדברים לא עובדים, כשהוא לא עומד בציפיות והוא כאן למעשה ה-ש.ג. באנלוגיה אליי – זה כמו שממני יצפו לנתח חולה ולהשאיר אותו בחיים כשהידע הרפואי שלי מסתכם בקורס עזרה ראשונה מימי תקופת ביה"ס התיכון.

 

תשתית אוטומציה לא טובה תביא לתחזוקה רבה של קוד

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, חוסר ידע בכתיבת תשתיות תביא ליצירת תשתית באיכות נמוכה, הן מבחינת הDesign שלה והן מבחינת איכות הקוד. כשהתשתית לא טובה – הפרוייקט לא טוב. בשלבים מאוחרים יותר של הפרוייקט, תיקון תשתית זה משהו שבד"כ נמנעים מלעשות בגלל האפקט שהיא תגרום לכל אותם מקרי הבדיקה שכבר כתבנו. במקרה ההפוך – במידה ונכתבה תשתית אוטומציה טובה, חכמה ויעילה, עידכונים בה לא יהוו כאב ראש כל כך גדול מצד המפתחים.

בואו נסתכל על זה ככה: למה בכלל אנחנו צריכים לכתוב תשתית אוטומציה ? כדי שאח"כ יהיה לנו זול יותר לתחזק אותה. וההיפך הוא הנכון לגביי חוסר בתשתית או תשתית באיכות נמוכה, לפני זמן מה פירסמתי כאן בבלוג שלי פוסט המדבר על תשתיות אוטומציה ואלו קומפוננטות היא צריכה להכיל, מוזמנים לקרוא.

 

 

 

בדיקות (ידניות) לא טובות יביאו לאוטומציה לא טובה

טוב, זה נראה די טריביאלי, מה תעזור לנו תשתית אוטומציה לא פחות ממצויינת אם הבדיקות שלנו לא טובות ?

אנחנו לא  כותבים אוטומציה בשביל להראות – "הנה תראו איזה יופי כתבנו את הפרוייקט", בסופו של דבר יש לאוטומציה מטרה, אנחנו צריכים למשל שהיא תיתן לנו את הגב שדברים לא נשברו בגרסה הנוכחית, ואם הטסטים שכתבנו לא יעמדו במטרה הזו, אז מה בעצם עשינו כאן ?

 

אין הרצה של בדיקות במקביל

אחד היתרונות המרכזיים של בדיקות אוטומטיות על פני בדיקות ידניות היא היכולת להריץ את סוויטות הבדיקות באופן מקבילי בשביל לחסוך בזמן. ישנם מנהלים שמעדיפים לדלג על יתרון חשוב זה בגלל עניין של חוסר ידע או מורכבות מסויימת שאין להם כרגע זמן לפתור.

צריך להסתכל על עניין ההרצות במקביל בחלק מתשתית האוטומציה, כמו שהשקעתם בתשתית, פתרתם בעיות ואתגרים ? כך גם תעברו משוכה זו. למה ? כי כמו התשתית – גם כאן, עניין ההרצות במקביל נועד בשביל לחסוך בזמן. ישנם כיום מספיק פתרונות להתגבר על בעיות מסויימות מבחינת סביבות ריצה. הטכנולוגיה החמה כיום הינה ה-Docker והסביבות הווירטואליות שהיא מספקת (גם לנו הבודקים)

 

סביבת עבודה לאוטומציה בלבד

סביבת האוטמציה צריכה להיות סטרילית. מפתחי המוצר אינם אמורים להתחבר אליה "רק בשביל לבדוק משהו בתיקון האחרון", מנהלי המוצר אינם אמורים להיכנס ולהציג את הסביבה לאנשים אחרים בחברה או whatever  וכמובן שאנשי מכירות אינם צריכים להציג פיצ'רים על סביבת הבדיקות (נשמע הזוי, אך היו דברים מעולם).

ה-Data שהוא נושא חשוב וכואב בבדיקות צריך להיות מוגדר מראש ומוזן כ-prerequisite לבדיקות והכי חשוב – לא מכניסים את ה-data דרך ה-UI, אלא דרך API או טעינה של database, במידה והבדיקה שלנו כוללת יצירת data חדש, אין בעיה, אך בדיקה זו אינה אמורה להיות המסה הקריטית של הכנסת הנתונים, לא דרך ה-UI בכל אופן…

 

נתק בין הבודקים לבין המפתחים

אוקיי, ברוב האירגונים זה לא ככה, בטח ובטח אם מדובר בצוותי R&D בחברות הייטק מובהקות (חברות אשר המוצר העיקרי שלהם הינו פתרון תוכנה), אך לעיתים יוצא לי להגיע לאירגונים שהם לא "הייטק", צוות הבודקים הוא בכלל outsource אילו צוות הפיתוח הם outsource מחברה אחרת, לעיתים גם ממדינה אחרת (הודו או מזרח אירופה), כך שיש נתק כמעט מוחלק בין הצוותים. קשה מאוד להצליח בפרוייקט אוטומציה כשאין אינטראקציה בין הצוותים. קביעת סטנדרטים ותהליכי עבודה בין ציוותית אינם קיימים מה שגורם לפעמים לעשות עבודה כפולה ולעתים גם משולשת מצד הבודקים, שריפת זמן מיותר על בעיות ודברים לא מובנים שהיו נפתרים בקלות בישיבה משותפת או אפילו בשיחת מסדרון.

כמובן שזה כשלעצמו – די חסר טעם, אבל ניתן אחרי ביצוע ההקלטה לשמור את הקוד שכתבנו ולהציגו ב-Console ואף יותר מכך, לשמור אותו לתוך קובץ JS שנוכל להריצו בכל רגע נתון אחר כך. כך למשל:

const { openBrowser, goto, click, write, textBox, focus, into, text, below, closeBrowser } = require('taiko');
(async () => {
  try {
    await openBrowser();
    await goto("imdb.com");
    await click("Sign In");
    await click("Create a New Account");
    await write("Yoni Test Automation");
    await focus(textBox("Email"));
    await write("test@atidcollege.com");
    await write("12345", into(textBox({id: "ap_password"})));
    await click("Create your IMDB account");
    await text('Passwords must match').exists();
    await click("Create your IMDB");
    await text('Enter your password', below("There was a problem")).exists();
  } catch (error) {
    console.error(error);
  } finally {
    await closeBrowser();
  }
})();

 

בשביל להריץ את הקוד, נרשום ב-command line את הפקודה: taiko ולאחריו שם הקובץ JS שיצרנו, למשל:

taiko imdb.js

כך אנחנו נרוץ במצב Headless (דפדפן ללא GUI). במידה ונרצה להריץ את Taiko עם דפדפן "רגיל", פשוט נוסיף את הפרמטר: observe, הנה, תראו:

taiko imdb.js –observe

וכך תראה התוצאה ב-console לאחר ההרצה:

 

 • חשוב לציין כי Taiko הוא בסך הכל מנוע ההרצה, בשביל לנהל את הריצות, לקבל דוחו"ת נצטרף לעבוד עם פריימוורק ההרצה , בדיוק כפי שעם סלניום אנו עובדים עם TestNG / Nunit / PyTest / Mocha וכו'… בהמשך הפוסט ארחיב את הנושא עם Gauge.

 

קשה לי להגיד שמאוד התלהבתי מהפיצ'ר הזה, בסופו של דבר, אנחנו המפתחים אוהבים לקודד בסביבה הנוחה לנו (במקרה הזה VS Code) עם כל העזרים שהיא מביאה לנו (Intellisense ושות'), אבל אני חושב שזה פתרון מניח את הדעת לאנשי QA שאינם יודעים לקודד אבל מתבאסים שהם צריכים לבצע את ההקלטות המסורתיות, הרי כולנו רוצים להיות כמו המפתחים, לא ? (נכתב בציניות…)

כמובן ש-Taiko אינו מגביל אותנו בשום צורת כתיבה, ניתן בכיף לוותר על פיצ'ר ההקלטה של REPL ולקודד ישירות מעל ה-VS Code כמו עם כל שאר הפריימוורקים.

 

זיהוי אלמנטים חכם:
אחד מהדברים שהלהיבו אותי יותר מכל במוצר הזה הוא ה-Smart Selectors – משהו שעדיין לא ראיתי במוצרי Open Source אחרים, מה זה אומר ?
ש-Taiko מתייחס לדפדפן כאל קופסא שחורה, כך שאנו יכולים לזהות את האלמנטים לפי השם המוצג שלהם בדפדפן, ללא צורך לנבור בתוך ה-Inspect Elements של הדפדפן בחיפוש אחר id / name / xpath וכו'… Taiko כבר ידע לזהות בצורה אינטילגנטית את האלמנט על פי שמו המוצג באפליקציה בדיוק כפי שמשתמש הקצה מתנהג (כמובן שגם כאן השם חייב להיות ייחודי), לדוגמא:

goto("google.com")
write("taiko test automation")
click("Google Search")

 

כמובן שאם תרצו להיות יותר ספציפיים בבחירת האלמנט, אתם יכולים, Taiko מאפשר לכם להשתמש במגוון רחב מאוד של Selectors כמו image, link, button, checkbox, combobox, radiobutton, text , ועוד … כמו בגרסה החדשה של סלניום, גם כאן נוכל למצוא את ה-Relative Locator (או בשפה שלהם Proximity Selectors) עם toLeftOf, toRightOf, above, below, near
ומה אם אני רוצה לחזור לעבוד עם xpath ו-cssSelector שהשתמשתי בהם עד כה בסלניום בצורה כל כך חזקה ? אין שום בעיה, בשביל זה קיים ה-Locator דולר: $ , מי שהתנסה בעבודה עם WebDriver IO יודע על מה אני מדבר.
היתרון של ה-Smart Selector זה עניין החוזקה של האלמנטים, זאת אומרת שגם אם מחר שם ה-class שלהם ישתנה או id או name או משהו אחר… מבחינתינו זה לא ישנה כלל, כי זוהי לא אסטרטגיית החיפוש שלנו, כך אנחנו יכולים להבטיח טסטים פחות שבירים ויותר יציבים.

 

יציבות:
אהה, אם כבר מדברים על יציבות, אז עוד פיצ'ר מצויין של הכלי הוא מנגנון ההמתנה הפנימי של Taiko , בדומה ל-Cypress ו-TestCafe גם כאן איננו צריכים לדאוג ולבצע את ההמתנות המרגיזות בסלניום לאלמנטים כשהאפליקציה שאנו בודקים רצה פתאום לאט (לא בגלל באג במוצר, אלא בגלל בעיה סביבתית), עם Taiko הטסטים לא יפלו על בעיות תיזמונים (כמובן עד גבול מסויים אותו אנו נגדיר), איך ?
Taiko יודע להאזין ל-XHR Requests ותוכן דינאמי שמחולל ע"י JS בזמן ריצה ולהמתין לאלמנטים שעתידים להגיע ל-DOM לפני המעבר לפעולה הבאה.

 

פלאגינים:
Taiko משמש גם כפלטפורמה להתקנת פלאגינים בשביל להרחיב את היכולות שלנו בפרוייקט, כמו למשל:
– פלאגין שבודק את ה-Accessibility של האתר
– פלאגין שבודק את מהירות האתר ומאבחן מדידות שונות של ביצועים
– פלאגין להקלטת Screen Casts של הטסטים עם ייצוא לקבצי Gif
– פלאגין שמאפשר ל-Taiko להתחבר ל-Local Storage של האפליקציה
– פלאגין שמריץ את הטסטים שלנו על מכשירי Android או אמולטורים של מכשירים ניידים נוספים
כל התקנות הפלאגינים הללו הם פשוטות ומהירות (הרצה של שורת קוד אחת ב-npm) ואני מאמין שעם הזמן, כש-Taiko יצבור יותר פופולריות, ייכתבו לו עוד פלאגינים רבים.

 

Mocks ו – Stubs
להקים סביבת עבודה הכוללת גם Data זה לא פשוט, אבל עם Taiko הם דאגו לנו ליצור את זה בקלות ע"י שימוש ב-API שלהם שנקרא: Intercept, כך נוכל לחסום בקשות, לבצע redirections של בקשות, להחזיר מידע מ-"שירות צד ג'" ע"י Stub לקריאת XHR, לעדכן את הבקשות הללו ועוד.

 

ויש דברים מגניבים נוספים:
כמו – האפשרות לדמות (Emulate) תעבורת רשת (Wifi / 4G / 3G / 2G וכו')
לדמות מכשירים ניידים: iPhone6 , Samsung, LG G5 וכו'
לדמות Geolocation , שזה אומר שאני רוצה להראות כאילו אני נכנס לאתר ממדינה אחרת על פני כדור הארץ.
עבודה נרחבת על ה-Cookies (עם מתודות ה-set / delete / get )

כן, ומשהו נוסף שמסכם הרבה – תמיכה של כל מה שסלניום יודע לתת לנו 🙂

 

אתם זוכרים את התמונה המשווה בין כל הפריימוורקים בפוסט "מלחמת העולמות חלק 1" ? אז בואו נראה כעת את ההשוואה כשאני מכניס את Taiko לפאזל:

 

אבל רגע, זה לא הכל…
ה-Taiko הוא בסה"כ המנוע איתו אנו יכולים לבצע פעולות אוטומטיות על הדפדפנים, מה לגביי הפריימוורק המריץ ? אוקיי, אז Taiko תומך ב-Mocha, ב-Jest וב-Gauge שגם הוא נכתב על ידי ThoughtWorks , למפתחים שמגיעים מעולם ה-.NET זהו אותו פריימוורק הרצה המקביל ל-MSTest , Nunit, xUnit , לאלו המגיעים מעולם ה-Java, זהו אותו פריימוורק הרצה המקביל ל-Junit, TestNG ולאלו המגיעים מעולם ה-Python, זהו פריימוורק הרצה המקביל ל-Unittest , PyTest

מן הסתם, בצורה מובנית הפריימוורק שישר רצתי לבדוק אותו עם Taiko הינו ה-Gauge והתוצאות שהתקבלו כל כך נקיות, כל כך פשוטות וכל כך מספקות. אמנם באופן אישי אני לא חסיד גדול של BDD (אבל כן יכול להבין את אלו שכן), וה-Gauge מזכיר קצת את Serenity Framework הישן, אבל הוא עושה את הדברים בצורה כל כך טובה, שקשה לי להגיד עליו מילים רעות. מי שפחות מתחבר ל-Gherkin ושות' ורוצה יותר לעבוד "על הברזלים" תמיד יכול להשתמש ב-Jest או Mocha.

ה-Gauge תומך ב-JS, Java, C#, Python, הוא מאפשר לכם לבנות תסריטי בדיקה בשפה ביזנסית, זוהי השכבה העליונה של פרוייקט האוטומציה שמשתמשת באותו מנוע, במקרה שלנו – Taiko בשביל המניפולציה לפעולות על הדפדפן ומציגה לנו את התוצאות עם Report פשוט ונוח. בהמשך אכתוב גם פוסט נפרד ל-Gauge.

 

אז מה היה לנו כאן ?
על פי התמונה שמשווה בין כל הפריימוורקים, אנחנו יכולים לראות ש-Taiko מנצח בקרב הזה, יש לו את מספר הסמיילים הירוקים הגבוה ביותר עם שילוב מספר הסמיילים האדומים הנמוך ביותר. אמנם לא התנסיתי בו לאורך זמן, בטח לא כמו הניסיון ארוך השנים שלי עם סלניום, אבל כן הספקתי לטעום ממנו קצת-הרבה, הוא נראה מאוד מאוד מבטיח, ולמעשה החיסרון הגדול של המוצר הזה הוא הוותק שלו בשוק. הוא עדיין לא מספיק מוכר, עדיין לא מספיק פופולרי ולא מספיק בשימוש ע"י הקהילה. אם יש דבר כזה Selenium Killer אני הייתי שם את כספי על Taiko, רק צריך לתת לו עוד קצת זמן.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top
דילוג לתוכן