אז סוף סוף הצוות שלכם גדל, ברכותיי, קיבלתם תקן לתפקיד בדיקות נוסף. כן, אני יודע, מעבר לחדשות הטובות הללו כי אתם הולכים לנהל איש צוות חדש, בואו נודה על האמת – זה קוץ בישבן עכשיו להיכנס לתהליך ארוך ומייגע כדי למצוא את המועמד המתאים, זה דורש מכם עוד שעות על גביי שעות של עבודה (בנוסף למטלות היום-יומיות שלכם), מעבר וסינון קו"ח, שיחות בלתי נגמרות עם ה-HR, הכנת מבחנים טכניים לסינון והתאמה, בדיקתם ונסיונות להבין לעיתים "מה כאן הייתה כוונת המשורר ?", ראיונות עם עשרות מועמדים, לעיתים בשעות מעבר לשעות העבודה "הרגילות", לעיתים בזמן הפסקת הצהריים, אולי גם אתם נאלצים לקושש מועמדים איכותיים במעגלים הראשונים שלכם… וואלה, יודע, מכיר, הייתי שם. וזו באמת תקופה מציקה (או "מאתגרת" על פי ה-HR).

בדיוק בזמן הזה, כשאין לכם טיפת זמן לנשום, אין לכם כוחות לראיין, בא לכם פשוט רק לזרוק למועמדים את מבחן הסינון שהכנתם לפני כמה ימים ושיתמודדו. אז לוקח לפתור אותו 8 שעות, אז מה ? אני עבדתי הרבה יותר קשה מזה… אם המועמד רציני לגביי החברה (הכי טובה בעולם) שלנו – אז שיתאמץ. אז יאללה, בוא תקים לי מערך בדיקות מאפס על אפליקציית שקר כלשהו, או שתקים תשתית אוטומציה בת 499 מחלקות, עם פייפליינים ל-Azure והרצה בסביבות ווירטואליות. בוא נראה אותך, בוא תצדיק את קיומך כדי שאפנה את זמני היקר כדי לזמן אותך לראיון בכלל.

זהו מבחן בית, אותו יש להגיש בעוד כמה ימים, תתמודדו עם זה. מה יותר חשוב לכם, למצוא עבודה או לשתות בירה עם חברים ? ואתם יודעים מה ? אני לארג' אתכם, המבחן פתוח לכל, יש לכם סרטונים ביוטיוב, בלוגים טכניים, ספרות מקצועית, רשתות חברתיות, ובערך מיליארד הודים שממתינים לכם בקורסים שביודמי, מבחן בית, לא ? תתפרעו. הרי המבחן שכתבתי מנבא כל כך טוב את איכות המועמדים, שאין לכם סיכוי להפיל אותי.

אויי רגע, יש את ה-AI הזה כעת, שנעטף יפה ע"י צ'אטים למיניהם כמו ה-ChatGPT, Google Bard, Microsoft Bing וסביר להניח שעד שאסיים לכתוב את הפוסט הזה יצוצו להם עוד כמה… זה באמת Game Changer , המבחן היקר שלי הולך להיפתר כעת בחצי שעה וללא הרבה מאמץ, איך לעזאזל אוכל לדעת את רמת המועמד ? מממ… אוקיי, נאסור על המועמד מלהשתמש ב-AI ונאיים עליו איום סרק כזה מפחיד: "אם תשתמש ב-ChatGPT אני אעלה עליך – תיזהר !"
אבל, זה היה המהות של הסינון הזה, לא ? לתת למועמד להתמודד עם מטלות קשות וארוכות כאורך הגלות.
"כן, אבל…"
לתת לו ללמוד לבד דרך האינטרנט
"אתה צודק אבל…"
הרי הוא לבטח יצטרך לעשות זאת גם במסגרת התפקיד
"מממ… נכון, אבל"
אבל מה ?
"אבל אסור להשתמש ב-ChatGPT, זה לא הוגן ומפספס את הפואנטה"
מהי הפואנטה באמת ? הרי אתם מאפשרים לאנשים מבחן פתוח לא ? יש פה איזשהו פגם לוגי בתהליך, לאפשר לאנשים שימוש בכלים מסויימים אך לאסור שימוש בכלים אחרים, ואיפה יעבור הגבול ? האם מותר להשתמש בכלים מבוססים על AI שמוגבלים ברמה כזו או אחרת ? ומה אם אני אבנה כלי כזה משל עצמי, האם זה מותר ? זה נראה כאילו נכנסתם לפאניקה מהטכנולוגיה הזו, אתם לא באמת יודעים איך להתמודד איתה ובמקום להתעדכן עם מבחני ההתאמה שלכם, אתם מתחילים לזרוק אזהרות והגבלות למועמדים. מצב קצת מגוכך הייתי אומר.

לדעתי תהליך התאמה טוב הוא תהליך Face 2 Face (יכול להיות גם בזום) , מבחן לבית קל, פשוט וזריז. מבחינתי אפילו: בו תכתוב לי מקרה בדיקה באוטומציה (בכל שפה, בכל פריימוורק, בכל ספרייה שתבחר) על פעולת Login פשוטה (לא אכפת לי על איזה אתר), זה משהו שניתן למצוא עליו מדריכים רבים באינטרנט, וה-AI יאכל את זה ללא מלח. אל תשלח לי את המבחן כעת, תמתין לשיחה בינינו.
השיחה היא המבחן האמיתי, בשיחה אראה איך הוא כתב את הקוד, הוא יכל לרשום את המטלה בדיוק איך שביקשתי ממנו, במקרה כזה ארצה להבין איך הוא יוכל לשפר את הקוד, אלו אלמנטים תכנותיים הוא יוכל להכניס כדי להפוך את הקוד שהוא הכתב לאיכותי יותר, באלו עוד ספריות הוא יוכל להשתמש כדי לשפר את התוכנית הפשוטה הזו. אין צורך ביכולות קידוד טכניים, אלא בהבנה, בראיית אוטומציה נכונה, ובמידת הצורך אבקש ממנו לפתוח Notepad ולממש לי משהו מבין מה שהוא אמר, גם ברמת הפסאודו-קוד

במקרים אחרים מועמדים יכלו להציג את המטלה עם הגדלת ראש והכנסת אלמנטים שתומכים תשתיתית (Page Objects, Reporting, DDT, BDD ושאר ראשי התיבות שנשמעים טוב) וכתיבה נכונה עם הורשות, כימוס, קומפוזיציה, החלת עקרונות תכנות מתאימים וכתיבה לפי Design Patterns , זה כבר נראה טוב, הרבה יותר טוב. כעת עליי להבין כי הוא באמת כתב והבין את מה שהוא כתב (גם אם נעזר ב-AI לצורך העניין), אנסה להבין למה הוא דווקא בחר להשתמש ב-Factory Pattern לדוגמא, ואם לא ב-pattern הזה, במה הוא היה יכול להחליף אותו ? או לחילופין, היכן עוד בקוד אפשר להחיל את הDesign Pattern הזה. שאלות כאלו של הבנה. מי שכתב את זה בעצמו ולא העתיק מהצ'אט, ידע בוודאות לענות על שאלות כאלו.

אני תמיד אומר כי:
אין לי בעיה שאנשים יעתיקו ממקורות אחרים (הרי כל מפתח עושה את זה במסגרת עובדתו), לדעתי זה חלק מהעבודה (ה-StackOverflow במועדפים אצל הרבה מהמפתחים)
כן יש לי בעיה שאנשים מעתיקים מבלי להבין מה הם עשו, זה מקור לבאגים ותחזוקת קוד עתידית בעייתית

מגייסים יקרים, אולי זה נשמע כאילו באתי להיכנס בכם, סורי, לא כוונתי. פשוט בעקבות פוסט מרגיז בפייסבוק שנכתב באחת הקבוצות לאחרונה, הצורך הזה עלה בי כדי לנסות ולהראות שיטת התאמה יעילה הרבה יותר בתהליך הגיוס העכשווי עם הטכנולוגיות החדשות

יוני

השאר הערה\הודעה